فولاد مناسب برای قالب تزریق پلاستیک

با پیشرفت و ارتقا مواد صنعتی، امکان دستیابی به تمامی اهداف در زمینه صنعت فراهم شده است. در واقع، با تولید انواع فولاد، امکان دسترسی به انواع تجهیزات صنعتی نیز میسر شده است.
فولاد قالب پلاستیک، یکی از کاربردی‌ترین فولادها برای ساخت و تولید انواع محصولات به شمار می‌روند.
فولادهای قالب پلاستیک به دلیل ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد، یکی از کارسازترین و بهترین فولادهای حال حاضر صنعت هستند که برای ساخت انواع قالب های مورد نیاز برای محصولات آرایشی بهداشتی، محصولات غذایی، ساخت پلاستیک با امکان شکل دهی استاندارد و… به کار برده می شوند.
فولادهای مناسب برای قالب تزریق پلاستیک، دارای ویژگی‌ها و خصوصیاتی هستند، که از آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- سختی و استحکام بسیار بالا

فولادهای مناسب برای قالب تزریق پلاستیک، باید از سختی و استحکام بسیار بالایی برخوردار باشند.
این نوع فولاد به دلیل کاربرد گسترده در زمینه ساخت انواع محصولات پلاستیکی، سختی و استحکام بالایی داشته و وجود این ویژگی در فولادهای قالب سازی بسیار حائز اهمیت است.
سختی فولاد های قالب سازی امکان ساخت محصولات موردنیاز را با شکل پذیری و انعطاف پذیری مناسب، فراهم می‌کند.

۲- مقاومت بالا در برابر عوامل تخریبگر

فولادهای مناسب برای قالب تزریق پلاستیک، باید از مقاومت بالایی در برابر عوامل تخریبگری همچون عوامل شیمیایی و عوامل فیزیکی هنگام ساخت محصولات، برخوردار باشند.
در واقع، مقاومت فولاد در برابر عوامل شیمیایی نظیر نوع ترکیبی شیمیایی یا مضر و خوردگی و عوامل فیزیکی همچون اعمال فشار به نواحی مختلف قالب، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه نهایی قالب سازی داشته باشد.

۳- دوام و پایداری استاندارد

از دیگر ویژگی‌های فولادهای مناسب برای قالب تزریق پلاستیک، می‌توان به دوام و پایداری استاندارد این فولادها اشاره کرد.
فولادهای مناسب برای قالب سازی باید از دوام و پایداری مناسبی برخوردار باشند و بتوان از آنها برای سالیان متوالی در صنعت تولید محصولات غذایی و پلاستیکی استفاده کرد.

۴- برخورداری از قابلیت پولیش پذیری

فولادهای مناسب برای قالب تزریق پلاستیک، باید حتماً از قابلیت پولیش پذیری برخوردار باشند. پولیش کردن این فولادها سبب افزایش مقاومت سطحی فولاد و و کاهش هزینه‌های تولید و نگهداری محصولات، خواهد شد.
قابلیت پولیش پذیری فولادهای مناسب برای قالب سازی، بسیار حائز اهمیت است.

فولاد مناسب برای قالب تزریق پلاستیک

۵- برخورداری از قابلیت ماشین کاری

فولادهای مناسب برای قالب تزریق پلاستیک باید از ویژگی برخورداری از قابلیت ماشین کاری، برخوردار باشند. چرا که در غیر این صورت ممکن است امکان ساخت و تولید محصولات مورد نیاز فراهم نشود و فرایند تولید با اختلال گسترده‌ای مواجه شود.
در نتیجه فولادهای انتخابی برای قالب کاری، باید حتماً از قابلیت ماشین کاری برخوردار باشند.

۶- مقاومت در برابر حرارت

همانطور که می‌دانید، برای شکل دهی به محصولات پلاستیکی، ابتدا باید آنها را به حالت ذوب درآورد و در قالب‌های ساخته شده از فولاد مناسب برای تزریق پلاستیک، اضافه نمود.
در نتیجه فولادهایی که برای ساخت قالب پلاستیک برگزیده می‌شوند، باید حتماً از قابلیت مقاومت در برابر حرارت‌های بالا برخوردار باشند.
فولادهای مناسب برای قالب تزریق پلاستیک، نباید در اثر قرارگیری در حالت گرما یا عملیات‌های حرارتی، دچار ترک خوردگی یا هرگونه آسیب شوند.
ویژگی‌های گفته شده، از مهمترین ویژگی‌ها برای فولادهایی است که برای ساخت قالب‌های پلاستیک به کار برده می‌شوند.
در نتیجه فولادهای انتخابی برای قالب تزریق پلاستیک باید بسته به خواص مکانیکی و شرایط تولید، برگزیده شوند و از ویژگی‌های استاندارد یک فولاد قالب سازی برخوردار باشند.
پیشنهاد ما به شما این است که برای انتخاب فولاد مناسب برای قالب تزریق پلاستیک حتماً از افراد با تجربه و متخصصین حوزه ساخت فولاد، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.
همچنین، بهتر است بدانید که نگهداری درست و اصولی از قالب‌های تزریق پلاستیک، به افزایش طول عمر و ماندگاری بیشتر آنها منجر خواهد شد.

انواع فولاد قالب پلاستیک

فولاد هایی که برای ساخت قالب های پلاستیک مورد استفاده قرار‌ می گیرند، متغیر هستند و با توجه به خواص و ویژگی‌هایشان انتخاب می شوند.
در واقع، فولادهای متنوعی برای ساخت و تولید قالب‌های تزریق پلاستیک به کار برده می‌شوند. از جمله پرکاربردترین فولادهای قالب پلاستیک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱-‌ فولادهای p20

فولادهای p20، یکی از پرکاربردترین و بهترین فولادها برای ساخت قالب‌های پلاستیک به شمار می‌رود. این فولاد، به طور معمول برای تولید و ساخت قطعات پلاستیکی آرایشی بهداشتی و محصولات غذایی به کار برده می‌شود.
خواص مکانیکی فوق العاده و سختی و استحکام این فولاد، سبب استفاده از آن برای ساخت قالب‌های پلاستیکی متنوع در صنعت ساخت پلاستیک شده است.

۲- فولادهای H13

فولادهای H13، یکی دیگر از فولادهای پرکاربرد در صنعت ساخت انواع پلاستیک ها به شمار می‌روند. فولادهای اچ ۱۳ به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی همچون دوام بسیار بالا، مقاومت در برابر حرارت و خوردگی و استحکام مناسب، برای تولید قطعات پلاستیکی حرارتی به کار برده می‌شوند.
وجود خواص و ویژگی‌های مکانیکی منحصر به فرد در این فولاد، امکان تولید انواع قطعات پلاستیکی را فراهم کرده است.

۳- فولادهای MOULDMAX

فولادهای Mould Max، به عنوان یک فولاد موثر در فرایند ساخت قطعات پلاستیکی شناخته شده است و از این فولاد به عنوان یک فولاد به خصوص و منحصر به فرد برای تولید قاب‌های تزریق پلاستیک استفاده می‌شود.
فولادهای Mould Max، دارای راندمان حرارتی بسیار بالا هستند و از مقاومت بسیار عالی در برابر عوامل تخریبگری همچون خوردگی و زنگ زدگی برخوردار می‌باشند.

انواع فولاد قالب پلاستیک

۴- فولادهای ۷۱۸

فولادهای ۷۱۸ نیز از دیگر فولادهایی هستند که به عنوان فولاد مناسب برای ساخت قالب‌های پلاستیکی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با بهره گیری از فولادهای ۷۱۸، امکان ساخت قالب‌های تزریق پلاستیک با دقت و حساسیت بالا و همینطور، اعمال فشار بیش از حد وجود دارد.
خواص مکانیکی منحصر به فرد فولادهای ۷۱۸، سبب استفاده گسترده از آنها در صنعت ساخت قالب پلاستیک، به شمار می‌رود.

۵- فولادهای NAK80

از فولادهای NAK80، برای تزریقات مواد پلاستیکی شفاف استفاده می‌شود.
کاربرد فولادهای NAK80، برای ساخت مواد پلاستیکی شفاف گسترده است و به همین دلیل، این فولاد به عنوان یک فولاد پرکاربرد در صنعت ساخت تزریقات مواد پلاستیکی به شمار می‌رود.

۶- فولادهای S136

از انواع فولادهای قالب پلاستیک می‌توان به فولاد S136، اشاره کرد. وجود خواص مکانیکی منحصر به فردی همچون مقاومت بالا در برابر خوردگی و استحکام استاندارد، سبب استفاده بالا از این فولاد، به عنوان یک فولاد پرکاربرد شده است.
توجه داشته باشید که از فولاد S136، برای تولید قطعات پلاستیکی با سطح بسیار بالای مکانیکی و پایداری استفاده می‌شود.
علاوه بر این فولادها، فولادهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توان از آنها به عنوان فولادهای پرکاربرد در فرایند تولید قالب‌های پلاستیکی، نام برد.
خوب است بدانید که هر فولاد دارای ویژگی‌ها و خواص مکانیکی خاص، برای تولید انواع قالب‌های پلاستیکی به شمار می‌رود و گزینش هر یک از این فولادها باید با توجه به نوع قالب، عمر و دوام قالب، میزان کارایی قالب و… توسط افراد حرفه‌ای و مهندسین ساخت، انجام شود.

شرایط و مهارت کاری قالب‌های تزریق پلاستیک

خوب است بدانید که فرایند ساخت و تولید قالب‌های تزریق پلاستیک، عملیاتی پیچیده بوده و نیاز به دقت و مهارت خاص و شرایط کاری مناسبی دارد.
در واقع، افرادی که تصمیم به ساخت قالب‌های تزریق پلاستیک می‌گیرند، بهتر است بدانند که این فرایند باید تحت تاثیر مهارت‌ها و شرایط کاری استاندارد انجام شود.
در ادامه، به برخی از مهارت‌ها و شرایط حائز اهمیت کاری در زمینه تولید قالب‌های تزریق پلاستیک، اشاره خواهیم کرد.

۱- برخورداری از مهارت‌های مهندسی ساخت و طراحی قالب‌های تزریق پلاستیک

وجود مهارت‌های مهندسی ساخت و طراحی قالب‌های تزریق پلاستیک، در فرایند ساخت این قالب‌ها بسیار حائز اهمیت هستند.
در واقع، افرادی که قصد ساخت قالب‌های تزریق پلاستیک در صنایع متنوع را دارند، باید از توانایی‌های مدل سازی سه بعدی با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی قالب همچون نرم‌افزارهای cam و cad، برخوردار باشند.
به یاد داشته باشید که توانایی بهینه سازی قالب‌ها و تحلیل مراحل بهینه سازی، بسیار ضروری است و از نیازهای مهم ساخت قالب‌های تزریق پلاستیک به شمار می‌رود.

۲- برخورداری از دانش کافی در زمینه تولید مواد موردنیاز برای ساخت قالب پلاستیک

برای تولید قالب های پلاستیک، نیاز به تولید مواد مورد نیاز برای قالب‌ها می‌باشد.
افرادی که قصد ساخت قالب‌های پلاستیک را دارند باید از دانش و توانایی انتخاب مواد مناسب و کافی در مورد انواع متنوعی از پلاستیک‌ها و خواص و ویژگی‌های آنها، بهره‌مند شوند.

شرایط و مهارت کاری قالب‌های تزریق پلاستیک

۳- برخورداری از تجربه کافی

برای ساخت قالب‌های پلاستیک، باید از تجربه و تخصص کافی در زمینه کار با ماشین آلات تزریق پلاستیک و تنظیمات مربوط به دما و فشار بهره‌مند شد.
برخورداری از تجربه کافی، می‌تواند شما را در مدت زمان کوتاهی به اهداف مد نظرتان در رابطه با تولید قالب‌های پلاستیک برساند.
پیشنهاد ما به شما این است که از افرادی که از توانایی اجرای انواع تست‌ها و آزمایش‌ها برخوردار هستند، برای پیشبرد اهدافتان کمک بگیرید.

۴- رعایت نکات ایمنی

یکی از شرایط و مهارت‌های کاری ضروری برای ساخت قالب‌های پلاستیک، رعایت نکات ایمنی است. بهتر است بدانید که رعایت ایمنی شغلی هنگام کار با انواع ماشین آلات تزریق پلاستیک و قالب‌ها و همچنین، استفاده از لباس‌های مخصوص و وسایل ایمنی مورد نیاز، بسیار ضروری است.
در نتیجه، حتماً نکات ایمنی را به صورت کامل و طبق دستورالعمل‌های استاندارد، اجرا کنید.

۵- برخورداری از توانایی تنظیمات و راه‌اندازی ماشین آلات

یکی دیگر از شرایط و مهارت‌های کاری مناسب برای ساخت قالب‌های پلاستیکی، برخورداری از توانایی تنظیمات و راه‌اندازی ماشین آلات می‌باشد.
در واقع، افرادی که قصد ساخت قالب‌های پلاستیکی را دارند بهتر است، توانایی تنظیم و راه‌اندازی ماشین آلات مناسب و مورد نیاز را نیز داشته باشند.
علاوه بر نکات بالا بهتر است بدانید که مهارت‌ها و شرایط کاری ساخت قالب‌های پلاستیک می‌توانند بسته به نوع قالب‌های ایجاد شده، نوع ماشین آلات و دستگاه‌ها و همچنین نوع فرایند تزریق پلاستیک متغیر باشند.
در نتیجه، توصیه می‌کنیم حتماً برای دستیابی بر نتایج بهتر از افراد متخصص و مهندسین با تجربه، کمک بگیرید.

مشکل قالب پلاستیک بر اثر تغییر شکل

ایجاد تغییرات شکلی کارآمد در شکل قالب‌های تزریق پلاستیک، می‌تواند به مشکلات مختلفی بینجامد و کیفیت و کاربرد تولید قالب‌های پلاستیک را تحت تاثیر قرار دهد.
برای جلوگیری از این مشکلات ابتدا بهتر است آنها را خوب شناسایی کرده و راه حل‌های مناسب را در مقابل آن به کار گیرید. در ادامه، به برخی از مشکلات قالب های پلاستیک بر اثر تغییر شکل، اشاره خواهیم کرد.

۱- بروز مشکلات در ساختار عملکردی مکانیزم‌های فرایند تولید

لازم به ذکر است تا بدانید، تغییر شکل قالب‌های پلاستیک ممکن است به بروز مشکلات متعددی در زمینه‌های ساختار عملکردی مکانیزم‌های فرایند تولید، منجر شود.
این پدیده، سبب بروز اختلالات گسترده در عملکرد مکانیزم‌های قالب شده و فرایند تولید را دچار نقض خواهد کرد.

۲- بروز مشکلات و کاهش طول عمر قالب

تغییر شکل قالب های پلاستیکی می‌تواند به بروز مشکلات متعدد و در نتیجه کاهش طول عمر قالب‌های ساختی، منجر شود.
با کاهش طول عمر قالب‌ها، ممکن است شاهد خرابی زود هنگام و خوردگی سریع‌تر آنها باشید.

۳- بروز مشکلات و نابود شدن تنظیمات دمایی و فشاری ماشین آلات

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است پس از تغییر شکل قالب‌های پلاستیکی رخ دهد، نابود شدن و از بین رفتن زود هنگام تنظیمات دمایی و فشاری ماشین آلات می‌باشد که این پدیده، اسباب تغییرات ناخوشایند و نامطلوب را در ماشین آلات فراهم می‌کند.

مشکل قالب پلاستیک بر اثر تغییر شکل

۴- بروز مشکلات و امکان بروز تغییرات ناخواسته در اندازه و اشکال قطعات پلاستیکی

بروز مشکلات، در فرایند تولید قالب‌های تزریق پلاستیک می‌تواند تغییرات ناخوشایند و غیر استانداردی را در مراحل ساخت قطعات پلاستیکی فراهم آورد.
در واقع، قطعات تزریقی ممکن است به ناهماهنگی قطعات منجر شده و پروژه ساخت را دچار اختلال کند.

۵- بروز مشکلات و عدم هماهنگی میان قطعات تولیدی

تغییر شکل قالب‌های پلاستیکی، ممکن است به بروز تغییرات ناخواسته و ناخوشایند در قطعات پلاستیکی تولیدی منجر شود.
بروز این تغییرات عملکرد قطعات تولید شده را دچار اختلال کرده و عیوب ناقصی را به وجود می‌آورد.
به یاد داشته باشید که پیشگیری از مشکلات گفته شده می‌تواند از مختل کردن عملکرد ماشین آلات و تجهیزات جلوگیری کند.

برای جلوگیری از بروز این مشکلات می‌توانید طبق موارد زیر عمل کنید.

۱- مواد تایید شده و مناسبی را برای ساخت قالب‌های پلاستیک انتخاب کنید.

۲- دما و فشار دستگاه‌های ساختی را با دقت و حساسیت بالا کنترل کنید.

۳- قالب‌ها را به صورت استاندارد، اصولی و تنظیم شده به مرحله تولید برسانید.

۴- از قالب‌های پلاستیک به صورت اصولی و درست نگهداری کنید. برای نگهداری اصولی می‌توانید تعمیر قالب‌ها را به صورت منظم انجام دهید.

۵- از سالم بودن ماشین آلات ساخت قالب اطمینان حاصل کنید و سرویس قالب ها را در بازه‌های زمانی مشخص، تکرار کنید.

چه مشخصه‌هایی برای انتخاب فولاد قالب تزریق وجود دارد؟

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد انتخاب مواد فولادی استاندارد و مناسب برای ساخت قالب‌های تزریق بسیار حائز اهمیت است و باید با دقت و حساسیت بالا انجام شود.
اگر قصد انتخاب فولاد قالب تزریق را دارید، حتماً به مشخصه‌های زیر توجه کنید.

۱- مقاومت در برابر سایش

قالب‌های تزریق پلاستیک، باید از مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش و اعمال فشار برخوردار باشند.
فرایند ساخت قطعات پلاستیکی ممکن است با اعمال فشار زیاد تماس‌های سایشی مکرر انجام شود و مقاومت قالب‌های تزریق باید با توجه به این موارد انتخاب شود.

۲- مقاومت در برابر حرارت بالا

قالب‌های تزریق پلاستیک، باید از مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت برخوردار باشند. چرا که فرایند ساخت قطعات پلاستیکی ممکن است به صورت ذوب شده و در دماهای بسیار بالا انجام شود.
بنابراین قالب‌های تزریق انتخابی باید بتوانند در برابر حرارت بالا دوام بیاورند.

۳- مقاومت در برابر خوردگی

مقاومت قالب‌های تزریق پلاستیک به خوردگی بسیار حائز اهمیت است. چرا که تماس مکرر با مواد پلاستیکی و انواع پر کننده‌ها ممکن است سبب خوردگی فولاد شود.

۴- برخورداری از ویژگی چقرمگی

یکی از مهمترین مشخصه‌هایی که برای انتخاب فولاد قالب تزریق وجود دارد، این است که این فولادها باید از ویژگی چقرمگی برخوردار باشند.
وجود این ویژگی، سبب رسیدن میزان سختی قالب‌ها به مقدار استاندارد برای ساخت قطعات پلاستیکی می‌شود.

چه مشخصه‌هایی برای انتخاب فولاد قالب تزریق وجود دارد؟

۵- مقاومت در برابر عوامل مکانیکی و ترک‌ها

یکی دیگر از ضروری‌ترین مشخصه‌هایی که برای انتخاب فولاد بود قالب تزریق باید در نظر داشت، این است که فولادهای انتخابی باید مقاومت بالایی در برابر عوامل مکانیکی، ترک‌ها و شکستگی‌ها رایج داشته باشند.

۶- برخورداری از قابلیت تعمیر

فولادهای انتخابی برای قالب تزریق مواد پلاستیکی، باید از قابلیت تعمیر و تغییر در نواحی مختلف برخوردار باشند. چرا که بروز هرگونه مشکل یا نقص فنی در این فولادها نباید به تعویض آنها منجر شود.
توجه به مشخصه های اصلی فولاد های انتخابی برای قالب تزریق، بسیار حائز اهمیت بوده و از جمله مهمترین مراحل ساخت قطعات پلاستیکی موردنیاز به شمار می‌رود.
امروزه ساخت قالب‌های پلاستیک با توجه به خواص و ویژگی‌های انواع فولاد در زمینه‌های صنعتی انجام می‌شود. کاربردهای فوق العاده قالب‌های پلاستیک، مهمترین دلایل تولید آن ها می‌باشد.
در ادامه به برخی از کاربردهای منحصر به فرد قالب‌های پلاستیک در زمینه‌های صنعتی اشاره خواهیم کرد.

۱- ساخت انواع قطعات پلاستیکی در زمینه‌های پزشکی

۲- ساخت انواع قطعات مستحکم پلاستیکی در صنعت خودروسازی

۳- ساخت لوازم جانبی و قطعات مورد نیاز برای پیشبرد و توسعه صنعت لوازم خانگی

۴- ساخت قطعات پلاستیکی اسباب بازی

۵- ساخت قطعات مورد نیاز برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی

۶- ساخت انواع ظروف و محصولات پلاستیکی مورد نیاز برای صنعت محصولات غذایی

البته، کاربردهای فولادهای قالب تزریق و قطعات پلاستیکی به موارد گفته شده محدود نمی‌شود و تولید این مواد، امکان توسعه سایر صنایع و بهره‌برداری از محصولات مورد نیاز بشر را فراهم کرده است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی