ورق سیلیکون استیل چیست؟

با توجه به رشد گسترده صنایع در سرتاسر جهان، میزان تولیدات انواع محصولات کاربردی جهت مصرف در صنعت های گوناگون نیز، افزایش پیدا کرده است.
ورق سیلیکون استیل یکی از محصولات تولیدی بسیار کاربردی برای استفاده در انواع صنایع الکتریکی، خودروسازی، برق و غیره است،درست مانند فولاد،که به طور معمول، به صورت انبوه به مرحله بهره برداری می رسد.

ورق سیلیکونی، نوعی ورق از جنس استیل است که دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و بسیار کاربردی می‌باشد، وجود این ویژگی‌ها سبب استفاده گسترده از این ورق ها در صنعت شده است.

از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- کارکرد مغناطیسی بسیار بالا

ورق‌های سیلیکون استیل، یکی از بهترین و کاربردی‌ترین محصولات مغناطیسی مورد استفاده در صنعت هستند. کارکرد مغناطیسی بسیار بالای ورق‌های سیلیکون استیل، سبب استفاده از آنها برای ساخت قسمت‌هایی از محصول که برای انجام تبدیل های مختلف انرژی طراحی شده است، رایج است.

۲- برخورداری از مقاومت الکتریکی بسیار بالا

ورق‌های سیلیکون استیل، دارای مقاومت الکتریکی مناسب و بسیار بالایی هستند. نحوه ساخت این ورق‌ها، سبب ایجاد مقاومت الکتریکی بالا در تمامی نواحی آن شده است. مقاومت الکتریکی مناسب ورق‌های سیلیکون استیل، یکی از مهمترین دلایل استفاده از آنها در صنایع گوناگون می‌باشد.

ورق سیلیکون استیل چیست؟

۳- برخورداری از سطح صیقلی

ورق‌های سیلیکون استیل، دارای سطوح صیقلی و بسیار صاف هستند. فرآیند تولید این ورق ها، سبب ایجاد سطوح صیقلی و درخشان آن ها شده است. بهتر است بدانید که سطح صیقلی ورق های سیلیکون استیل، آن ها را برای تولید انواع تجهیزات در صنعت، مناسب کرده است.

۴- برخورداری از خاصیت ضد زنگ بودن

ورق های سیلیکون استیل، دارای خاصیت ضد زنگ هستند و مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد خورنده و رطوبت از خود نشان می دهند. در واقع بهتر است بدانید که روکش قرار گرفته روی سطوح این ورق ها، مانع از هرگونه زنگ زدگی و هوازدگی روی سطح آن ها می شود. خاصیت ضد زنگ بودن ورق های سیلیکون استیل، سبب شده تا بتوان از آن ها به صورت انبوه نگهداری کرد.

۵- ضخامت بسیار کم و نازکی

ورق های سیلیکون استیل، دارای ضخامت بسیار اندک هستند و نازک بودن این ورق ها، سبب استفاده از آن ها برای ساخت تجهیزاتی با ابعاد دقیق و ظریف شده است.

۶- برخورداری از پوشش های سطحی رایج

ورق های سیلیکون استیل، از پوشش های سطحی برخوردارند. این ورق ها، برای ایجاد پوشش های مناسب روی این محصولات، از موادی همچون لاک ها و روغن های مخصوص، استفاده می شود.

با توجه به این ویژگی‌ها، باید گفت که ورق‌های سیلیکون استیل دارای ویژگی ها و خاصیت‌های فوق العاده و منحصر به فردی هستند، که باعث شده گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در صنعت، به شمار روند.
توجه داشته باشید که فرایند تولید ورق‌های سیلیکون استیل، به هیچ عنوان آسان نبوده، بلکه بسیار پیچیده است.
تولید ورق‌های سیلیکون استیل، به تجهیزات و دستگاه‌های بسیار پیشرفته نیازمند است و معمولا بسیار طولانی است. اما خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، امکان تولید این ورق ها در بازه های زمانی مناسب، فراهم شده است.
اگر قصد بهره‌برداری از ورق‌های سیلیکون استیل و استفاده از آن در صنایع را دارید، می‌توانید این محصولات را از شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید ورق های سیلیکون، دریافت نمایید.
انتخاب و خرید ورق‌های سیلیکون استیل از این مکان ها، معمولا با حضور متخصصان و کارشناسان، و راهنمایی این افراد در خصوص نوع و نحوه استفاده و همینطور با توجه به نیاز و نوع مصرف مشتریان در انواع صنعت های الکتریکی، برقی و سایر صنایع رایج در کشور، انجام می‌شود.

ماهیت ورق سیلیکون استیل چیست؟

همانطور که پیش تر به آن ها اشاره شد، ورق‌های سیلیکون استیل، ورقه هایی نازک و با ضخامت بسیار کم و سطح بسیار پهن هستند که دارای ویژگی هایی همچون مقاومت الکتریکی بسیار بالا، کارکرد های مغناطیسی مناسب و استاندارد برای صنایع و درخشندگی و صیقلی بسیار، می باشند.
در واقع می‌توان گفت ماهیت ورق‌های سیلیکون استیل به گونه‌ای است که استفاده از آنها را در صنایعی همچون صنعت الکتریکی، صنعت برق، صنعت خودروسازی و … ضروری و مهم کرده است.
استفاده از ورق‌های سیلیکون استیل، معمولاً به دلیل ساخت تجهیزاتی همچون هسته‌های موجود در موتور های دستگاه، ساخت ژنراتورهای دستگاه های گوناگون مغناطیسی، ترانسفورماتورهای انواع دستگاه و … انجام می شود.
همینطور، بهتر است بدانید که مصرف ورق‌های سیلیکون استیل برای ساخت این تجهیزات، به گونه‌ای است که امکان ساخت آنها بدون استفاده از این ورق‌ها امکان ندارد یا امکان آن بسیار کم است.
بنابراین نیاز به ساخت ورق‌های سیلیکون استیل، با گذشت زمان بیشتر شده و برای مصارف گوناگون در صنایع، مختلف بسیار حیاتی است.

ماهیت ورق سیلیکون استیل چیست؟
بنابراین بسیاری از کارخانه ها و شرکت های کمک کننده به صنعت، همواره به دنبال ساخت ورق‌های سیلیکون استیل هستند.
همانطور که گفته شد، ساخت ورق‌های سیلیکون استیل، فرایندی بسیار سخت و پیچیده است و امکان ساخت آن با تجهیزات و ابزارآلات معمول، فراهم نخواهد شد.
بنابراین بسیاری از شرکت‌های سازنده و کارخانه‌ها از دستگاه‌های پیشرفته و به روز، برای ساخت ورق‌های سیلیکون استیل، استفاده می‌کنند. با وجود تمامی این موارد، ساخت برق‌های سیلیکون استیل، با توجه به نیاز ضروری به آنها در صنعت، در حال افزایش است.
لازم به ذکر است تا بدانید، مزایای بسیار ورق های سیلیکون استیل، بسیاری از افراد و شرکت های معتبر را به ساخت این ورق ها، ترغیب کرده است.
در نتیجه، گرچه ورق های سیلیکون از فرآیند ساخت پیچیده و سخت و طولانی برخوردارند، اما نیاز به ساخت آن ها روز به روز در حال افزایش است و گزینه تولیدی بسیار مناسبی به شمار می رود.

مزیت‌های استفاده از ورقه های سیلیکون استیل چیست؟

ورقه‌های سیلیکون استیل، یکی از بهترین و کاربردی‌ترین محصولات تولیدی در کارخانه‌ها و شرکت های ساخت تجهیزات صنعت هستند، که به صورت عمده و انبوه به مصرف می رسند.
مزیت‌های فوق العاده و منحصر به فرد استفاده از ورقه‌های سیلیکون استیل، بسیار زیاد است و سبب شده بسیاری از صنایع از ورقه های سیلیکون استیل، به عنوان اصلی ترین و مهم ترین ابزار برای ساخت، استفاده کنند.

در ادامه به برخی از مزیت‌های استفاده و تولید این ورقه ها، اشاره خواهیم کرد.

۱- قابلیت نفوذ پذیری بسیار بالا در برابر مواد به خصوص

یکی از مزایای فوق العاده منحصر به فرد ورق‌های سیلیکون استیل، قابلیت نفوذ پذیری بسیار بالای آنها در برابر برخی مواد به خصوص است. بهتر است بدانید که این قابلیت معمولاً در برابر موادی است که ‌وجود آن ها سبب ارتقا کیفیت محصول نهایی خواهد شد و کمک شایانی به پشتیبان گیری از میدان های مغناطیسی موجود، خواهد کرد.

۲- مقاومت در برابر تغییر حالت

یکی دیگر از مزایای ورق‌های سیلیکون استیل، آن است که این ورق‌ها، مقاومت بسیار مناسبی در برابر تغییر حالات مختلف، از خود نشان می‌دهند. در واقع باید گفت، ورق‌های سیلیکون استیل، به تغییر حالت در اثر قرارگیری در شرایط مغناطیسی متغیر، تمایلی ندارند و دچار انبساط یا انقباض شدید، نخواهند شد.
البته، بهتر است بدانید که ورق‌های سیلیکون استیل نیز مانند سایر ورقه های استیل، دچار اندک تغییراتی می‌شوند اما این تغییرات بسیار جزئی بوده، به طوری که می‌توان گفت ورق‌های سیلیکون استیل دچار تغییر حالت نمی‌شوند.

۳- پایداری ابعادی در تمامی نواحی

ورق های سیلیکون استیل، از پایداری ظاهری و ابعادی بسیار مناسبی برخوردار هستند. به طوری که در تمامی نواحی، به صورت یکنواخت قرار می‌گیرند و دچار تغییرات شگرف در ابعاد، نمی شوند.

مزیت‌های استفاده از ورقه های سیلیکون استیل چیست؟

۴- پایداری بسیار بالا در برابر تغییرات دمایی مختلف

یکی دیگر از مزیت‌های ورق‌های سیلیکون استیل، پایداری و مقاومت بسیار بالای آنها در برابر تغییرات دمایی مختلفی است که حین فرآیند ساخت، تجربه می کنند. این مزیت ورق‌های سیلیکون استیل، سبب استفاده گسترده از آنها در فرآیند ساخت صنایع مختلف شده است.

۵- مقاومت الکتریکی بسیار بالا

همانطور که گفته شد، ورق‌های سیلیکون استیل، از مقاومت الکتریکی بسیار بالایی برخوردار هستند. این وضعیت ورق‌های سیلیکون استیل، سبب شده تا بتوان از آن برای ساخت هسته‌های موتور دستگاه ها، ساخت ژنراتورهای دستگاه ها و تجهیزات و … استفاده کرد. مقاومت الکتریکی بالای ورق‌های سیلیکون استیل، یکی از دلایل استفاده عمده از این ورق‌ها می‌باشد.

۶- عملکرد مغناطیسی بسیار بالا

ورق‌های سیلیکون استیل، عملکرد مغناطیسی بسیار مناسب و بالایی دارند. این ویژگی ها و مزیت های منحصر به فرد ورق های سیلیکون استیل، استفاده از آن ها را در صنعت به تعداد انبوه رسانده است. همچنین، عملکرد مغناطیسی بسیار عالی این ورق ها، امکان ساخت تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته روز جهان را در تمامی زمینه ها، فراهم کرده است.

۷- سازگاری با محیط زیست و کاهش پسماند

ورق‌های سیلیکون استیل بر خلاف سایر ورق‌ها، سازگاری نسبتا مناسبی با محیط زیست دارند و میزان پسماند کمتری را در طبیعت، باقی می‌گذارند. این ویژگی ورق‌های سیلیکون، سبب شده تا علاوه بر کاهش آثار مخرب، میزان بهره‌وری از انرژی و مزیت مغناطیسی آن ها به صورت عالی باقی بماند و بتوان از آن ها در ساخت سایر تجهیزات و صرفه جویی در میزان زمان و انرژی، استفاده کرد.

۸- طول عمر طولانی

طول عمر طولانی و مفید ورق های سیلیکون، یکی دیگر از مزیت های منحصر به فرد این ورق ها به شمار می رود. لازم است بدانید که ورق های سیلیکونی تحت شرایط سختی تولید می شوند و به همین دلیل، از عمر طولانی و مفیدی برخوردار هستند.

۹- قابلیت انعطاف پذیری بالا

ورق های سیلیکون استیل، از انعطاف پذیری بسیار بالا و بسیار کاربردی برخوردار هستند. این مزیت ورق های سیلیکون استیل، سبب شده تا امکان جوشکاری و ایجاد حالات و فرم های مختلف، برای ساخت آن ها و استفاده در انواع تجهیزات، فراهم شود. (انعطاف پذیری بالای ورق‌های سیلیکونی به دلیل کاهش‌ میزان گوگرد در این مواد آن ها، حین پروسه ساخت است.)
مزیت‌های فوق العاده ورق‌های سیلیکون استیل، امکان پیشرفت در انواع صنایع را به صورت گسترده فراهم کرده است. تولیدات این ورق‌ها، به دلیل مزایای منحصر به فردشان همواره رو به رشد است و تولید انواع قطعات و تجهیزات مورد نیاز کارخانه ها را میسر ساخته است.
اگر قصد استفاده و ساخت ورق‌های سیلیکون استیل را دارید، می‌توانید از مشاورین و متخصصین، راهنمایی‌های لازم را در خصوص نحوه خرید و  بهره‌برداری از این محصولات را دریافت کنید.

نحوه تولید ورق سیلیکون نسوز

همانطور که گفنه شد، تولید ورق‌های سیلیکون نسوز به دلیل مزیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد این ورق‌ها، به صورت گسترده و عمده صورت گرفته است.
نحوه تولید ورق‌های سیلیکون نسوز، عملیاتی بسیار پیچیده است و نیازمند دقت و زمان بسیار زیادی می‌باشد.

در ادامه به مراحل انجام شونده و نحوه تولید ورقه‌های سیلیکون نسوز، اشاره خواهیم کرد.

۱- آماده سازی فولادهای الکتریکی

در مرحله نخست از فرآیند تولید ورق های سیلیکون نسوز، فولادهای الکتریکی مورد نیاز در مرحله آماده سازی قرار می‌گیرند. در این مرحله، فولادها در ابعاد مختلفی تهیه شده و آماده فرآیند تبدیل می شوند.

۲- ذوب فولادهای الکتریکی

پس از آماده سازی، نوبت به ذوب فولادهای الکتریکی و انجام فرآیند ریخته گری می‌رسد. در این مرحله، فولادهای تهیه شده به صورت متداوم و پشت سر هم تحت شرایط ذوب شدن در کوره ها و فضاهای اکسیژن قرار می‌گیرند و به طور کامل به حالت ذوب در می‌آیند. ( این امکان وجود دارد که فرآیند ذوب و افزایش دمای فولاد های الکتریکی، در حضور عناصری چون هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن انجام شود.)

نحوه تولید ورق سیلیکون نسوز

۳- پاکسازی

پس از ذوب کامل فولادهای الکتریکی، این مواد به مرحله پاکسازی می‌رسند. در مرحله پاکسازی، تمامی رسوب ها و خاک تجمع یافته روی این سطح، به کمک ابزار مناسب، به صورت کامل پاکسازی و غبارگیری می شوند. توجه داشته باشید که ممکن است در این مرحله، میزان گوگرد، به صورت بسیار زیادی کاهش یابد و در نتیجه انعطاف پذیری فلز به دست آمده، افزایش پیدا کند.

۴- نورد گرم کردن فولاد الکتریکی

پس از گذراندن مرحله پاکسازی، نوبت به نورد گرم کردن فولاد الکتریکی می‌رسد. نورد گرم کردن فولاد الکتریکی، به فرایندی گفته می‌شود که در آن با انجام عملیات های مختلف و اعمال فشار بسیار زیاد توسط غلتک ها و ابزارآلات دیگر روی سطح، ضخامت و سطح صفحه مورد نظر تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند و برای استفاده در انواع صنایع، مناسب می شود. در این مرحله فولادهای الکتریکی، بسیار نازک و باریک می‌شوند و به صورت یکنواخت در تمام نواحی، در می‌آیند.

۵- سرد کردن فولاد الکتریکی

پس از نورد کردن فولاد الکتریکی و کاهش میزان ضخامت آن به اندازه استاندارد، دمای سطح به تدریج کاهش پیدا می‌کند تا فولادهای الکتریکی نازک شده، به طور کامل سرد شود و نیز آماده بهره برداری شود.

۶- آماده شدن ورق های سیلیکونی مطابق با نیاز مشتری

پس از بهره‌برداری از فولادهای الکتریکی سرد شده که اکنون دیگر همان ورق‌های سیلیکونی استیل هستند، این ورق‌ها مطابق با نیاز مشتریان به تعداد بالا تولید می‌شوند. در این مرحله مشتریان، با توجه به نیازها، اطلاعات و دانش کافی، نوع ورق‌های سیلیکونی مرتبط با نیازهای خود را سفارش می‌دهند.

با توجه به موارد گفته شده، خوب است بدانید که مراحل و نحوه تولید ورق‌های سیلیکون نسوز،  بسیار اختصاصی و منحصر به فرد بوده و نیازمند تجهیزات و تجربیات افراد حرفه‌ای در این زمینه می‌باشد.

کاربردهای انواع ورق‌های سیلیکون استیل

ورقه‌های سیلیکون استیل دارای کاربردهای منحصر به فرد و بسیار کارآمد هستند.
این کاربردها سبب  مصرف بسیار بالای آنها برای تهیه انواع محصولات و تجهیزات الکتریکی، شده است.

از جمله کاربردهای ورق‌های سیلیکون استیل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- تولید انواع موتورهای الکتریکی

از ورق‌های سیلیکون استیل برای تولید قسمت های مختلف انواع موتورهای الکتریکی، استفاده می‌شود. ورق‌های سیلیکون استیل، در این موتورها برای ساخت هسته‌ موتور، به کار گفته می‌شوند. توجه داشته باشید که وجود ورق‌های سیلیکون استیل در هسته موتور، سبب بهبود راه رفت و عملکرد مناسب خودرو، خواهد شد.

۲- تولید ژنراتورهای دستگاه های الکتریکی

یکی دیگر از کاربردهای ورق های سیلیکون استیل، استفاده از آنها برای تولید ژنراتورهای دستگاه های مختلف الکتریکی است. مزیت‌ها و کاربردهای مغناطیسی و الکتریکی ورق‌های سیلیکون استیل، سبب فراهم شدن امکان، برای ساخت ژنراتورهای این دستگاه ها، گشته است.

کاربردهای انواع ورق‌های سیلیکون استیل

۳- ساخت سامانه هایی برای تولید انرژی

ساخت و ایجاد سامانه، برای تولیدات انرژی و بهره‌وری از انرژی پاک، یکی دیگر از کاربرد های استفاده از ورق های سیلیکون استیل، است. از ورق‌های سیلیکون استیل برای ساخت ترانسفورماتورهای موجود در سامانه های انرژی خورشیدی و بادی، استفاده می شود.

۴- ساخت تجهیزات و قطعات در صنعت تولیدات لوازم خانگی

برای ساخت تجهیزات و قطعات و همچنین تبدیل انرژی های موجود در لوازم خانگی، از ورق‌های سیلیکون استیل، استفاده می‌شود. این ورق‌ها معمولاً برای ساخت چراغ‌های نئون موجود در تجهیزات و لوازم خانگی الکتریکی، امکان تنظیم ولتاژ در این صنایع و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۵- تولید و ساخت ترانسفورماتورها

تولید و ساخت هسته انواع ترانسفورماتورها، یکی از مهم‌ترین کاربردهای ورق‌های سیلیکون استیل در صنعت‌های گوناگون می‌باشد که به صورت انبوه در جریان است. حضور ورق‌های سیلیکونی در هسته ترانسفورماتورها، سبب کاهش اتلاف انرژی و عمر طولانی ترانسفورماتورها در هسته، خواهد شد.

مزایای ورق‌های سیلیکون استیل، بسیار بالا بوده و سبب افزایش استفاده از آنها در انواع صنایع و ساخت انواع تجهیزات شده است.
همچنین، وجود ویژگی‌هایی چون مقاومت الکتریکی بسیار بالا، کارکرد مغناطیسی مناسب، امکان تولید در ابعاد و اندازه‌های مختلف و سایر مزایا، سبب بهره برداری بالا از آن ها در ساخت هسته‌ های کارکردی، ژنراتور ها و … شده است.
اگر قصد خرید و دریافت راهنمایی های بیشتر در خصوص ویژگی ها و کاربردهای ورق‌های سیلیکون استیل را دارید، می‌توانید از کارشناسان و متخصصین حوزه ساخت ورق‌های سیلیکون و شرکت های به روز کشور، اطلاعات موردنیاز خود را دریافت کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی