فولاد vcn چیست؟

فولاد VCN فرات فولاد دو نمونه برجسته در صنعت فولاد هستند که با ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فرد خود، در بازار تمایز می‌یابند. این نوع فولاد با ترکیبات خاص خود به کاربران ارزش افزوده زیادی ارائه می‌دهند.
در سال های اخیر، شاهد پیشرفت روز افزون علم و فناوری های کاربردی در زمینه های ساخت و رشد صنایع، هستیم‌. فولاد و آلیاژ های فولادی، کمک شایانی به این رویداد کرده اند.
به طوری که میتوانیم بگوییم، رشد و پیشرفت صنعت، در گرو ساخت و تولید انواع فولاد است.
فولاد، یکی از بهترین و کاربردی‌ترین عنصرهای رایج برای استفاده در انواع صنایع است.
در واقع وجود فولاد برای ساخت انواع سازها و تجهیزات صنعتی، بسیار حائز اهمیت و ضروری است و به این سبب، استفاده از این عنصر ارزشمند، به صورت گسترده و تحت انجام فرایندهای خاص و شرایط ویژه، انجام می‌شود.
این فولاد ، یکی از پرکاربردترین، پرطرفدارترین و حیاتی‌ترین آلیاژ‌های فرآوری شده است که توسط تولید کنندگان به تولید انبوه رسیده و دارای تنوع بسیار زیادی نیز می‌باشد.
جالب است بدانید که کاربردهای منحصر به فرد و ویژه فولاد vcn، کمک ویژه و شایانی، به تولید انواع تجهیزات صنعتی کرده است.
خوب است بدانید که فولاد vcn، در زمینه‌های ساختاری، به عنوان فولاد vcn50 یا vcn ۲۰۰ نیز بسیار شناخته شده است.
اما این فولاد نام‌های دیگری نیز دارد که به سبب آن ها شناخته می‌شود.
استفاده‌های گسترده‌ای که از این فولاد در زمینه صنعت صورت گرفته است، سبب شده که این فولاد به عنوان یکی از پرکاربردترین فولادهای ساخته شده توسط تولید کنندگان، به شمار رود و همینطور از آلیاژ‌های ویژه و منحصر به فرد ساختاری، تشکیل شده باشد‌. فولاد vcn، دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد و بسیار کاربردی است که سبب شده این فولاد، به شهرت صنعتی دست پیدا کند و فولاد مورد علاقه تولید کنندگان به شمار رود.
از جمله ویژگی‌های مهم و بسیار کاربردی فولاد vcn، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- فولاد vcn، از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است.

یکی از ویژگی های بسیار عالی فولاد vcn، مقاومت بالای این فولاد در برابر خوردگی است.
فولاد vcn، مانند سایر فولادهای ساخته شده، از مقاومت بسیار بالا و مناسبی در برابر خوردگی برخوردار است و این موضوع سبب شده که این فولاد، به گزینه‌ای بسیار مناسب برای استفاده در محیط‌هایی با هوای مرطوب و دمای
معتدل، تبدیل شود.

فولاد vcn چیست؟

۲- فولاد vcn، از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار است.

از دیگر ویژگی‌های فوق العاده این فولاد ، می‌توان به مقاومت بالای این فولاد در برابر حرارت اشاره کرد.
مقاومت بالای فولاد vcn در برابر حرارت، سبب شده که این فولاد به گزینه‌ای محبوب برای استفاده در مکان‌هایی که بسیار داغ هستند یا دمای بسیار بالایی دارند تبدیل شود.
همچنین، استفاده از این فولاد در مکان‌هایی که برای ساخت سایر سازه های فولادی وجود دارند، بسیار رایج است.

۳- فولاد vcn، قابلیت پردازش حرارتی را داراست.

از جمله ویژگی‌های فولاد vcn که سبب شده این فولاد به عنوان یک فولاد مناسب و بسیار خاص در صنعت به شمار رود، این است که این فولاد، قابلیت پردازش حرارتی دارد.
پردازش حرارتی به این معنی است که امکان حرارت دهی، بازسازی و ترمیم دوباره فولاد وجود دارد و با استفاده از اعمال حرارت در شرایط گوناگون، می‌توان خواص مکانیکی این فولاد را بهبود بخشید و ویژگی‌های فنی منحصر به فردی را به آن اضافه کرد.

۴- فولاد vcn، مقاومت بالایی در برابر آسیب های مکانیکی دارد.

فولاد vcn، از قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است که یکی از این ویژگی‌ها مقاومت بالای این فولاد در برابر آسیب‌های مکانیکی همچون سایش، اعمال فشار، ضربه های فیزیکی، نیروهای کششی، پیچشی و… می باشد.
مقاومت بالای این فولاد در برابر آسیب‌های مکانیکی، سبب استفاده گسترده و کاربردی از آن در صنعت ساخت انواع ماشین آلات، شده است.
ویژگی‌ها و کاربردهای منحصر به فرد ساختاری فولاد vcn، سبب شده که وجود این فولاد برای ساخت انواع تجهیزات صنعتی، گزینه ای ضروری محسوب شود.
البته به یاد داشته باشید که ویژگی های گفته شده، ویژگی های کلی فولاد vcn است و این فولاد مانند سایر فولادها، در انواع گوناگونی به مرحله تولید می‌رسد و ویژگی هر یک از این فولادها با توجه به کیفیت ساختاری و مقدار آلیاژ‌های به کاررفته، متغیر است.

ترکیبات شیمیایی فولاد vcn

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، ترکیبات شیمیایی در این فولاد، ممکن است بسته به نوع فولاد متغیر باشد.
در واقع، تمام فولادهای vcn از یک ترکیب شیمیایی خاص پیروی می کنند اما مقدار این ترکیبات ممکن است در انواع فولادهای vcn، متفاوت باشد.
برای معرفی بهتر این فولاد، در ادامه به برخی از مهم‌ترین و معروف‌ترین ترکیبات شیمیایی این فولاد اشاره خواهیم کرد.

۱- عنصر آهن

یکی از مهمترین عناصری که در ترکیب شیمیایی فولاد vcn قرار گرفته است، عنصر آهن است. در واقع  عنصر آهن، پرکاربردترین عنصر در ترکیب شیمیایی فولاد vcn به شمار می‌رود و سبب ساخت و تشکیل این فولاد شده است. همچنین عنصر آهن سبب به وجود آمدن ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی نظیر مقاومت‌های بالا و پردازش حرارتی مناسب فولاد vcn شده است.

۲- عنصر کربن

کربن، از دیگر عناصر به کار رفته در فولاد vcn است.
در واقع، وجود کربن در ترکیبات شیمیایی فولاد vcn بسیار ضروری است و سبب به وجود آمدن ویژگی‌هایی همچون مقاومت بالا در برابر حرارت و آسیب های فیزیکی، شده است.
بهتر است بدانید که گرچه مقدار کربن در فرایند ساخت فولاد vcn اندک است اما این عنصر یکی از عناصر ضروری موجود در ترکیبات شیمیایی این فولاد، به شمار می‌رود.

ترکیبات شیمیایی فولاد vcn

۳- عنصر نیکل

از دیگر عناصر تشکیل دهنده فولاد vcn، می‌توان به عنصر نیکل اشاره کرد.
جالب است بدانید که عنصر نیکل نیز یکی از عناصر ضروری در تشکیل فولاد vcn می‌باشد و وجود عنصر نیکل در فرایند ساخت این فولاد، بسیار حائز اهمیت است.
نیکل، علاوه بر شرکت در فرایند ساختاری و ترکیبات شیمیایی فولاد vcn، به صورت گسترده در تشکیل فولادهای دیگر نیز به کار برده می‌شود.

۴- عنصر مولیبدن

مولیبدن، از دیگر عناصری است که می‌توان به وسیله آن این فولاد را با خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد به وجود آورد. عنصر مولیبدن نیز مانند سایر عناصر شرکت کننده در ترکیبات شیمیایی این فولاد، سبب به وجود آمدن ویژگی‌های همچون مقاومت بالا می شود و یکی از بزرگترین دلایل استفاده از این عنصر برای ساخت این فولاد، ایجاد قابلیت ضد ضربگی می‌باشد.

۵- عنصر کروم

عنصر کروم، از دیگر عنصرهایی است که می‌توان با استفاده از آن، ویژگی‌های منحصر به فرد و مناسب را در فرایند ساخت این فولاد، به آن اضافه کرد. خوب است بدانید که این عنصر نیز یکی از عناصر ضروری برای ساخت فولاد vcn به شمار می‌رود و وجود آن در ترکیب شیمیایی فولاد vcn، ضروری است.
وجود و شرکت این عناصر در فرایند ساخت و ترکیبات شیمیایی فولاد vcn، ویژگی‌هایی نظیر پردازش حرارتی منحصر به فرد، مقاومت بسیار بالا در برابر ضربات و اعمال فشارهای فیزیکی، حرارت و خوردگی را در این فولاد به وجود می آورد. همچنین، توجه داشته باشید مقدار های گفته شده از عناصر بالا حدودی هستند و این ترکیبات شیمیایی ممکن است با توجه به نوع فولاد و کاربردهای آن در زمینه صنعت، متفاوت باشند.

انواع فولاد vcn و خواص آنها

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، فولادهای vcn متفاوت هستند و در انواع گوناگونی به مرحله تولید می‌رسند.
این فولادها از آلیاژ‌ها و ترکیبات شیمیایی مختلف و متغیری ساخته شده‌اند و از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند. همینطور ویژگی‌ها و خواص ساختاری فولاد های vcn، متفاوت بوده و بسته به نوع آنها متغیرند.

در ادامه، جهت آشنایی بیشتر شما با این فولاد، به برخی از انواع این فولاد اشاره خواهیم کرد.

۱- فولاد vcn150

فولاد vcn 150، یکی از انواع فولادهای تولیدی از دسته فولاد های vcn، به شمار می‌روند.
ترکیبات شیمیایی فولاد vcn150، مانند سایر این فولاد رایج است و این فولاد از مقاومت بسیار عالی در برابر سایش و فشار بیش از حد دارد.
این فولاد همچنین یکی از پرکاربردترین فولادهای vcn در زمینه صنعت به شمار می‌رود و از آن برای تولید قطعات و تجهیزاتی که نیاز به مقاومت فیزیکی بسیار بالایی دارند استفاده می‌شود.

۲- فولاد vcn300

از دیگر فولادهای رایج vcn، می‌توان به فولاد vcn300، اشاره کرد.
این فولاد نیز از ترکیبات شیمیایی مشابهی با سایر این فولاد ، برخوردار شده است و به سبب وجود این ترکیبات شیمیایی، ویژگی‌ها و قابلیت‌های ویژه و منحصر به فردی دارد.
از جمله ویژگی‌های فولاد vcn300، می‌توان به مقاومت بالا و ویژه این فولاد در برابر فشارها و آسیب‌های فیزیکی و همینطور مقاومت بالای آن در برابر حرارت اشاره کرد.
به سبب وجود مقاومت حرارتی بی نظیر و ویژگی‌های بسیار عالی این فولاد، از آن در صنعت‌هایی همچون صنعت نفت و گاز، پتروشیمی، و همچنین ساخت تجهیزات در صنایع شیمیایی، به صورت گسترده استفاده می‌شود.

انواع فولاد vcn و خواص آنها

۳- فولاد vcn250

فولاد vcn250، یکی دیگر از انواع فولادهای vcn به شمار می‌رود که کاربردهای بسیار ویژه‌ای از آن برای صنایع گوناگون صورت گرفته است.
فولاد vcn250، دارای مقاومت بسیار بالا و بسیار ویژه‌ای در برابر فشار و اعمال سایش‌های فیزیکی می‌باشد.
با توجه به کاربرد و ویژگی این فولاد از آن برای تولید تجهیزات صنعتی و قطعاتی که به طور مداوم در معرض فشار و آسیب‌های فیزیکی قرار دارند، استفاده می‌شود.
فولاد vcn250، یکی از پرکاربردترین این فولاد ساخته شده توسط تولید کنندگان می‌باشد.

۴- فولاد vcn200

از دیگر فولاد های رایج vcn، می توان به فولاد vcn200 اشاره کرد.
این فولاد نیز مانند سایر این فولاد ، از ترکیبات شیمیایی مشابهی ساخته شده است و به دست مصرف کنندگان می‌رسد.
به سبب وجود ویژگی‌هایی همچون مقاومت بالای این فولاد در برابر آسیب های مکانیکی، از آن برای تولید تجهیزاتی که نیاز به مقاومت بالا دارند، استفاده می‌شود.
توصیه ما به شما این است که برای انتخاب نوع فولاد vcn مد نظر، حتماً به کاربردهای این فولاد و خواص آنها توجه کافی را داشته باشید و از مشاورین متخصص و تولید کنندگان این نوع از فولاد، مشورت کنید.

خواص فیزیکی و مکانیکی فولاد vcn

خواص فیزیکی و مکانیکی این فولاد با توجه به نوع این فولاد و ترکیبات شیمیایی ساختاری آن با توجه به نوع آلیاژ تعیین می‌شود و این خواص ممکن است متغیر باشند.
اما اگر بخواهیم به طور کلی به خواص فیزیکی و مکانیکی این فولاد اشاره کنیم، می‌توان موارد زیر را در این زمینه لحاظ کرد.

۱- فولاد vcn و خاصیت مقاومت به سایش

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، فولاد vcn، دارای خاصیت مقاومت به سایش منحصر به فردی می‌باشد. این فولاد به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی و آلیاژی بسیار منحصر به فرد، مقاومت بسیار عالی و مناسبی را در برابر سایش از خود نشان می‌دهد.
این خاصیت مکانیکی سبب شده که از این فولاد، برای تهیه قطعاتی که به همواره در معرض سایش، قرار می‌گیرند، استفاده شود.

۲- فولاد vcn و انعطاف پذیری آن

از دیگر ویژگی‌های این فولاد ، می‌توان به امکان تغییرات در اشکال آن اشاره کرد.
در واقع منظور از ایجاد تغییرات در اشکال، امکان تغییر در نقطه شکست این فولاد می‌باشد که معمولاً در طیف رنجی ۱۵ تا ۲۰ درصد واحد قرار می‌گیرد.
انعطاف پذیری منحصر به فرد فولاد vcn، یکی از دلایل استفاده گسترده از آن در صنعت است.

۳- فولاد vcn و سختی بالای آن

از دیگر ویژگی‌های این فولاد، میزان سختی بالای این فولاد است که این میزان سختی معمولاً در محدوده رنجی ۲۵۰ تا ۳۵۰ برنول قرار دارد. توجه داشته باشید که سختی از ویژگی‌های بارز انواع فولادهای صنعتی به شمار می‌رود، اما این فولاد، از این ویژگی به صورت بسیار بهتری برخوردار است.

خواص فیزیکی و مکانیکی فولاد vcn

۴- فولاد vcn و مقاومت در برابر کشش

از دیگر خواص مکانیکی این فولاد، می‌توان به میزان مقاومت منحصر به فرد این فولاد در برابر کشش اشاره کرد. مقاومت کششی این فولاد، به طور معمول در طیف رنجی ۶۸۰ تا ۹۹۰ مگاپاسگال قرار گرفته است و این مقاومت یکی از دلایل اصلی استفاده از این فولاد در انواع صنایع به شمار می‌رود.

۵- فولاد vcn و قابلیت ضربه پذیری آن 

از دیگر ویژگی‌های این فولاد، می‌توان به چقرمگی بالای این فولاد در برابر آسیب‌ها و ضربه‌هایی که به صورت ناگهانی در انواع صنایع و کاربردها به آن وارد می‌شوند اشاره کرد.
این ویژگی سبب شده تا در صنایعی که نیاز به مقاومت در برابر ضربه در آن ها وجود دارد، از این فولاد استفاده شود.
علاوه بر موارد گفته شده، این فولاد با توجه به انواع آن، از خواص فیزیکی و مکانیکی کابردی دیگری نیز برخوردار است. البته میزان درصدی این خواص ممکن است، بسته به ترکیبات شیمیایی آن ها، متغیر باشد و تفاوت اندکی داشته باشد.

کاربرد فولاد vcn

همانطور که گفته شد، فولاد vcn به سبب وجود ویژگی‌ها و خواص فوق العاده، دارای کاربردهای بسیاری در صنعت و برای ساخت تجهیزات صنعتی می‌باشند.

از جمله کاربردهای رایج فولاد vcn، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

۱- ساخت تجهیزات ساختمانی

از کاربردهای بسیار موثر فولادهای vcn، می‌توان به امکان ساخت تجهیزات ساختمانی با استفاده از آنها اشاره کرد. در واقع، از این فولاد برای تولید قطعات و دستگاه‌هایی که برای ساخت یک ساختمان به آنها نیاز است، استفاده می‌شود. از جمله آنها می‌توان به تولید پیچ‌ها مهره‌های مورد نیاز، تولید قطعات، سازه های ساختمانی و… اشاره کرد.

۲- ساخت تجهیزات در صنعت خودروسازی

 یکی دیگر از کاربردهای منحصر به فرد این فولاد ، امکان ساخت تجهیزات صنعت خودروسازی، می‌باشد. در واقع در صنعت محبوب خودروسازی از این فولاد ، برای تولید قطعاتی همچون شافت‌های خودرو، دنده های خودرو و سایر قطعات، استفاده می‌شود.

۳- ساخت ابزارآلات صنعتی

یکی دیگر از کاربردهای موثر این فولاد، ساخت ابزارآلات صنعتی می‌باشد. در واقع این فولاد ، به عنوان ماده اصلی برای ساخت این ابزارها در فرایند ساخت آنها به کار برده می‌شود. از جمله ابزارهای صنعتی ساخته شده با استفاده از این فولاد، می‌توان به مواردی همچون انواع چکش‌ها، چاقوها و همینطور سایر ابزارهای دستی رایج، اشاره کرد.

کاربرد فولاد vcn

۴- ساخت تجهیزات در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی

یکی دیگر از کاربردهای منحصر به فرد فولادهای  vcn، ساخت تجهیزات در صنعت نفت و گاز و صنعت پتروشیمی می‌باشد. ساخت تجهیزات صنعتی از این فولاد، در صنعت نفت و گازی که عمدتا در محیط‌هایی که دارای آب و هوای معتدل و مرطوب هستند، وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است.
در واقع، از این فولاد، برای ساخت قطعاتی همچون پیچ ها، مهره‌ها و همینطور اتصالات رایج دستگاه‌های پتروشیمی و نفت و گاز استفاده می‌شود.

۵- ساخت تجهیزات در صنایع معدنی

امکان ساخت تجهیزات، برای کمک به پیشرفت بهره برداری از صنایع معدنی، با استفاده از این فولاد، فراهم شده است. خواص مکانیکی منحصر به فرد این فولاد، سبب شده که از این فولاد برای ساخت و تولید انبوه قطعات مورد نیاز در صنایع معدنی و همینطور تجهیزات کافی، استفاده شود.
در واقع وجود ویژگی‌هایی همچون مقاومت بالا به فشار و اعمال نیروهای سایشی، سبب شده تا بتوان از آن ها برای دسترسی بهتر به صنایع معدنی، استفاده کرد.
لازم است توجه داشته باشید که امروزه کاربردهای بیشتر و مهم‌تری از این فولاد صورت گرفته و فرایند تولید این فولاد را به صورت انبوه قرار داده است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی